Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - W krzyżu miłości nauka - relacja z Misterium Męki Pańskiej

W Garwolinie do wieloletniej tradycji należy prowadzenie ulicami miasta stacji Drogi Krzyżowej. W tym roku z inicjatywy dyrektora Zdzisława Majewskiego miała ona szczególny charakter.

Gdy ok. 2000 procesja dotarła pod amfiteatr na Zarzeczu, wierni zobaczyli obraz, jakiego jeszcze w Garwolinie nie było. Popularna i często na placu zabaw odwiedzana „Górka”  stała się oto Golgotą. Oczom wszystkich ukazały się trzy rozjarzone kolorowym światłem, ogromne, monumentalne krzyże. Wrażenie było oszałamiające, a skojarzenia wiodły ku symbolice religijnej utrwalonej wielowiekową ikonografią.

Za sprawą dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, tradycyjne Misterium Męki Pańskiej stało się wydarzeniem, o którym się mówi. Uwieńczeniem tradycyjnych stacji stało się widowisko plenerowe, w którym wzięło udział ok. 70. uczniów. Wszyscy wystąpili w kostiumach z epoki.

W widowisku przedstawiono postać Chilona Chilonidesa z Quo vadis. Był on postacią wiodącą. Najpierw został oskarżony za niecne życie, a kiedy rozpaczał skruszony usłyszał, że przed nim jest jeszcze droga zbawienia. Odkrył, że Bóg jest Miłością, a Chrystus go nie odtrąca. Z ufnością więc odważnie bierze na swe ramiona krzyż, pozostaje świadkiem wiary
i pozwala się ukrzyżować. Chilon na końcu przedstawienia złożył życie na krzyżu, ale jako ten, który przezwyciężył swą marność, odnalazł drogę zbawienia i nadał ludzkiemu istnieniu wymowny cel. Scenariusz przedstawiał sceny z ostatnich godzin życia Chilona, które zostały skomentowane popularnymi pieśniami religijnymi. Wzmacniają one niejako tę przemianę, która ma się dokonać.

Efektowna scenografia, oprawa plastyczna, kostiumy i wysoki poziom artystyczny zrobiły na widzach duże wrażenie. Dał temu wyraz  prałat ks. Ryszard Andruszczak, który na zakończenie podziękował za zaangażowanie i wytrwałość:

- Jesteście wspaniałymi aktorami. Bóg zapłać za wasz występ, za te śpiewy, za te przecudne stroje. Tym pięknym akcentem rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Niech ten Chrystus, który przychodzi, by ogarnąć nas miłością, spełnił wasze wszystkie pragnienia i marzenia.

Podobną opinię wyraził również wicestarosta p. Stefan Gora:

- Mnie się bardzo podobało, choć nie w tym jest sens. Mnie to po prostu poruszyło. I to było najważniejsze w tej całej inscenizacji. Wymowne słowa, wymowny śpiew, dobór tekstów odnoszących się do współczesności, do naszego życia. I to są wielkie wartości, które były uzupełnieniem tych rozważań podczas drogi krzyżowej.

W programie udział wzięli:

• oprawa muzyczna:

Piotr  Kulik 1TO

Jan Stasiak 1TO

Jakub Makulec 1TS

Ponadto w widowisku udział wzięli liczni statyści – uczniowie z klas: I, II i III TK oraz TO.

Opieka artystyczna: Hanna Pyza, Jerzy Rusak, Hanna Wasilewska.

Program dedykowany był pamięci niedawno zmarłego Pawła Paszkowskiego.

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/misterium/*{/rokbox}