Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Fredro w "Zielonym Dworze"

Fredro w "Zielonym Dworze"

Prezydencka akcja narodowego czytania utworów Fredry zachęciło Starostwo do wykorzystania w tym celu pięknych wnętrz Zielonego Dworu. Pan starosta Marek Chciałowski zaproponował przygotowanie wieczoru Zespołowi Szkół Rolniczych. Opracowania koncepcji, scenariusza i wystroju podjęli się Hanna Wasilewska i Jerzy Rusak. Obsługę i poczęstunek zapewnili uczniowie Technikum Żywienia oraz Technikum Hotelarskiego pod kierunkiem nauczycieli: Sabiny Benickiej, Lucyny Leszek, Pauliny Mazurek, Jolanty Nafalskiej, Zofii Pikulskiej i Elżbiety Wiśnickiej.

6 września 2013r. w Miętnem zdecydowano się na czytanie „Zemsty” - najsłynniejszej komedii Aleksandra hr. Fredry. W role bohaterów „Zemsty” wcielali się uczniowie powiatowych szkół, nauczyciele, dziennikarze oraz przedstawiciele władz i samorządu Powiatu Garwolińskiego. W rolę gospodarza wieczoru i konferansjera wcielił się Jerzy Rusak.

Przez ponad godzinę zaprezentowano 14 scen Fredrowskiej komedii. Pod hasłem „Mocium panie, mocium panie powiatowe to czytanie...” ponad 60 osób zmierzyło się z frazą poetycką słynnego pisarza. Głównie byli to uczniowie reprezentujący powiatowe szkoły średnie: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie, LO w Garwolinie, ZSR

w Miętnem, ZSP w Żelechowie, ZSP w Sobolewie, LO w Żelechowie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie reprezentowała dyrektor Ewa Flaga (Podstolina) oraz zastępcy dyrektora: Grzegorz Rybak (Rejent) i Adam Wyskwar (Papkin). Czytali również przedstawiciele grona pedagogicznego naszej szkoły:  p. dyrektor Zdzisław Majewski w roli Papkina, Tadeusz Gora jako Rejent oraz Dariusz Szuwara - Cześnik. Śmigalskiego w tej scenie zagrał kustosz Muzeum Ziemi Garwolińskiej Witold Lempka.

Z komedią Fredry zmierzyli się także dziennikarze Katolickiego Radia Podlasie i Życia Siedleckiego: p. Łukasz Korycki i p. Waldemar Jaroń. Monolog Rejenta zaprezentował również gospodarz obiektu: kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami Andrzej Kujda.

Finałową sceną komedii zakończyli wspaniały wieczór przedstawiciele starostwa, w tym: starosta Marek Chciałowski (Cześnik) i wicestarosta p. Stefan Gora (Rejent). Uścisk dłoni Cześnika i Rejenta przypomniał wszystkim o ważnym przesłaniu, jakie dał Polakom A. Fredro: Tak jest – zgoda, a Bóg wtedy rękę poda.

Zwrócił na to uwagę p. Starosta: Dzieło wzywa do zgody i z takim przesłaniem powinniśmy iść w teren.

Dodatkową atrakcją wieczoru były gościnne występy wychowanków Szkoły Muzycznej w Garwolinie: Mateusza Skoczylasa i Aleksandry Gałązki. Oboje zagrali utwory na fortepian kompozytorów żyjących w XIX w.

Zachwycającą wszystkich gości oprawę stworzyli nasi uczniowie, którzy paradowali po dworskich salonach we wspaniałych stylowych strojach z epoki:

• Lucyna Domańska 3TK
  • Magda Dziwiszek 3TK