Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Profilaktyka jest najważniejsza

Profilaktyka jest najważniejsza

24.09 2013r. uczennice wszystkich klas IV z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem wzięły udział w warsztatach z profilaktyki raka piersi i szyjki macicy, raka skóry oraz walki z uzależnieniami ( otyłość, alkoholizm, nikotynizm).

Szkoła zdecydowała się na takie zajęcia, bo statystki nie pozostawiają złudzeń – kobiety badać się nie chcą.

Koordynatorkami warsztatów były: Katarzyna Siurmicka i Katarzyna Piesio, a zajęcia warsztatowe przeprowadziły specjalistki z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Małgorzata Rejent i Dorota Ołowska.

Prelegentki podkreślały, że samoświadomość kobiet i nawyk w kontrolowaniu własnego zdrowia są ciągle na niskim poziomie. W roku 2011 z zaproszeń do wykonania badań profilaktycznych skorzystało tylko 18% (cytologia) i 29% (mammografia) mieszkanek powiatu garwolińskiego. Między innymi dlatego dyrekcja szkoły zdecydowała się na zorganizowanie takich warsztatów.

W ramach spotkania uczennice miały możliwość poznania najważniejszych informacji

i danych statystycznych dotyczących zachorowań. Dzięki fantomom, które przywiozły instruktorki, dziewczęta mogły zapoznać się nie tylko z teorią, ale i praktycznie przećwiczyć samobadanie piersi na modelach. Każda uczestniczka szkolenia otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych w formie ulotek.

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/profilaktyka/*{/rokbox}