Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Zaduszki

Zaduszki poetyckie w Miętnem

Podobnie jak w poprzednich latach, w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem listopad jest miesiącem pamięci. To już dobrze utrwalona tradycja. Na korytarzu pojawiają się tablice upamiętniające Zmarłych Nauczycieli, Pracowników i Uczniów. Przygotowuje się też Poetyckie Zaduszki, podczas których rozważa się kruchość ludzkiego życia i tajemnicę śmierci.

W tym roku widowisko zostało poświęcone pamięci ostatnio zmarłych uczniów. Program zatytułowano: „Żyć bez łzy nie warto”, gdyż dotyczył problemu poszukiwania siły do życia oraz odnalezienia własnej drogi wbrew tragedii rozstania z tymi, którzy zostali powołani do innego życia. W idei zaproponowanego scenariusza ból i cierpienie nie mogą niszczyć tego, co zostaje. Nie powinny zabierać życiu sensu, ponieważ jest ono przecież silniejsze niż śmierć.

Na szkolnej scenie program został zaprezentowany 7 listopada podczas dwóch wystawień. Lokalne media pisały m. in.:

E-Garwolin: „W zadumie przywołali pamięć o zmarłych kolegach. Podczas spektaklu na sali panowała atmosfera zadumy i nostalgii. Uczniowie zadbali nie tylko o odpowiedni dobór tekstów oraz muzyki, ale również o scenografię i niepowtarzalną grę świateł, co wprowadziło odbiorców w odpowiedni nastrój. Niezwykle wymowna okazała się piosenka "Iść w stronę słońca", która zakończyła widowisko i uzmysłowiła, że nigdy nie warto tracić nadziei.”

Wirtualny Garwolin: „Przy grze świateł i nastrojowej muzyce miętnieńska młodzież przekonywała, że życie to największa wartość. Teksty pomagały zrozumieć ból po odejściu bliskiego i dalszego życia bez kogoś kogo spotykanego niegdyś na co dzień.

Każda chwila jest niewiadomą. Może warto zatrzymać się w pędzie codzienności” – mówili aktorzy.
W pojmowaniu młodzieńczego wołania o sens istnienia pomagały piosenki. Przez tekst „Odnajdę swoja prawdę
i tym razem naprawdę”, do optymistycznego „Iść ciągle iść w stronę słońca”. Sztuka stała w kontrze do święta Halloween. Uczniowie z Miętnego przy okazji Zaduszek wspominają kolegów i koleżanki, którzy w ostatnich miesiącach nagle odeszli. Wczoraj zagrali dla Pawła i Kasi.”

Program w tym roku zrealizowali:

Patryk Kominek, Michał Kuszpit – ucz.kl. 1 TSO, Hubert Woźniak, Mateusz Szwed, Edgar Żurawek – ucz.kl. 1 TS, Zuzanna Kucharska, Ola Rękawek, Katarzyna Piesio – ucz. kl. 1 TH, Grzegorz Lasocki – ucz. kl. 1 TMR, Maciej Zając, Karol Kurek, Sebastian Piłka, Mateusz Belka – ucz. kl. 1 TPS, Maciej Miechowicz – ucz.kl. 2 TK, Karolina Mętrak, Bartłomiej Gąska, Piotr Sulejczak – ucz. kl. 2 TS,Damian Górski – ucz.kl. 3 TŻ, Karolina Smyczka, Monika Książek, Sylwia Jogodzińska, Paulina Parol, Magda Dziwiszek, Patrycja Rękawek – ucz.kl. 3 TK, Hubert Jakubaszek – ucz.kl. 4 TE, Maciej Mądry, Sylwia Możdżonek – ucz. kl. 4TH, Sebastian Biernacki – Absolwent.

Program przygotowali:

Lucyna Leszek, Jerzy Rusak, Hanna Pyza, Hanna Wasilewska, Andrzej Wasilewski.

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/zaduszki/*{/rokbox}