Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - JASEŁKA 2013

JASEŁKA 2013

Sen mię ze snu obudził. Przespałem byt drobny
Gwiezdnej smugi na rzęsach. Śniła się - dlaczego?
Chciałem razem z Magami iść w świat niepodobny
Do żadnego z tych światów. Wiem, że do żadnego!

Boleslaw Leśmian

20 grudnia, w przeddzień zimowych ferii świątecznych, szkolnej tradycji stało się zadość: jak co roku jasełka bożonarodzeniowe przeniosły nas w atmosferę świąt.

Scenariusz spektaklu, w którym wykorzystano teksty biblijne oraz wiersze, między innymi Jana Kasprowicza, Jana Twardowskiego, przypomniał drogę od stworzenia świata do narodzin Jezusa. A wydarzyło się wiele: Adam i Ewa, ich grzech, nieposłuszeństwo, wygnanie z raju, ludzkie cierpienie i wyczekiwanie na obiecywanego w proroctwach Zbawiciela. Jezus przyszedł więc na świat jako drugi Adam.

W pięciu aktach przedstawienia pierwszoplanową rolę grała muzyka. Widzowie mogli poczuć się zaskoczeni słysząc uroczyste nuty oper Wagnera, mszy Mozarta, a za chwilę demoniczne, mroczne i niepokojące fragmenty utworów Pink Floyd i DJ Tiesto. Równie ważne były efekty świetlne towarzyszące wybranym scenom, np. kuszeniu Ewy, tańcom demonów…  Mistrzami efektów specjalnych, bez których tegoroczne jasełka by nie powstały okazali się uczniowie klasy I TPS: Sebastian Piłka, Maciek Zając i Karol Kurek – chłopcom dziękuję z całego serca za bezinteresowną pomoc, inspirację i czas poświęcony przedstawieniu.

Prawie trzydziestoosobowa grupa uczniów przez dwa tygodnie pracowała nad swoimi umiejętnościami aktorskimi (których nikomu nie zabrakło) oraz nad scenografią sztuki. Myślę, że długo będziemy wspominać Sylwię Jagodzińską i Jakuba Książka, którzy mistrzowsko, bez słów, pantomimicznie odegrali role Adama i Ewy. Patrycja Rękawek – przebiegły, chytry szatan… Natalia Fic i Ernest Brzostkowski jako Maryja i Józef… Dziękuję wszystkim pozostałym grającym role demonów, aniołów, królów, grzeszników (Patrycja Cygan, Ola Parol, Zuzia Kucharska, Daria Wroniewicz, Przemek Ostrowski, Joasia Ochnio, Aneta Wieczorek, Kasia Piesio, Damian Górski, Karolina Bombińska, Klaudia Skoczek, Michał Kuszpit, Damian Biecek, Mateusz Belka, Karol Leśniak, Jacek Dybcio, Michał Kowalski, Rafał Sitnik).

Z całego serca dziękuję Paniom Ewie Tomaszewskiej i Hannie Wasilewskiej za przygotowanie scenografii wraz z uczennicami klasy III TK: Moniką Książek, Pauliną Parol, Sylwią Jagodzińską i Patrycją Rękawek.

Przedstawienie zakończyliśmy śpiewająco – dosłownie, bo wykorzystaliśmy wersje karaoke kolęd i pastorałek. Okazało się, że uczniowie chcą i lubią śpiewać, a „niektórym – cytując słowa Pana Dyrektora – ani muzyka, ani tekst w śpiewaniu nie przeszkadza!”

Więc… do siego roku!

Agnieszka Grudniak