Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Wizyta Mistrzów Świata

Uczyli jak żyć i realizować swoje marzenia

Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta i Arkadiusz Jabłoński to utytułowani paraolimpijczycy, zdobywcy medali Mistrzostw Świata, a przede wszystkim niezłomni, kochający życie ludzie. Ci wspaniali sportowcy byli 9.01.2014 roku gośćmi Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. W czasie wizyty przybliżyli uczniom arkana sztuki szermierczej. Młodzież poznała zasady tej dyscypliny sportowej, a także obejrzała walkę pokazową.

Uczniowie mieli także możliwość samodzielnego sędziowania pojedynków, a nawet wypróbowania własnych sił w „szpadzie na wózku”.

Olimpijczycy opowiadali również o problemach osób niepełnosprawnych, o barierach technicznych i budowlanych czasem uniemożliwiających codzienne funkcjonowanie i samodzielność. Goście podkreślili potrzebę empatycznego a nie współczującego spojrzenia na innych. „Osoby na wózku mają chore nogi – nie głowę, nie serce. Są tacy jak Wy” – mówił prowadzący spotkanie Arkadiusz Jabłoński.

Prezentowane przez szkoleniowców filmy potwierdzały te słowa. Spadochroniarze, surfingowcy, motocykliści wyczynowi na wózkach robiły ogromne wrażenie na widzach. „Każdy z Was ma gen wyjątkowości, trzeba go tylko odkryć i trochę nad nim popracować. Nie dajcie sobie wmówić, że wasze marzenia są gorsze, mniej ważne” – usłyszeli uczniowie.

Sportowcy starali się także uświadomić jak kruche jest ludzkie życie i zdrowie. „Na wózek można siąść trzema drogami: to jest choroba, nieszczęśliwy to znaczy nie zależny od człowieka wypadek lub lekkomyślność. Czasem myślicie, że jesteście niezniszczalni, nieśmiertelni – ale tak nie jest.” – mówił prowadzący. „Uważajcie na siebie i bądźcie odpowiedzialni za innych.”

Prelekcja odbyła się dzięki asp. Danucie Kalinowskiej z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie – dziękujemy serdecznie za pomysł i koordynację projektu. Wszystkich, którym bliskie są propagowane przez prelegentów wartości: pasja, odwaga, tolerancja, integracja, odpowiedzialność, przyjaźń, fair play zapraszamy na stronę internetową Fundacji Akademia Integracji – www.akademiaintegracji.pl

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/wizyta mistrzow/*{/rokbox}