Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży

A krzyż jedyny nad wiekami trwa,

Zwycięsko wyniesiony ponad ziemię.

On miał być śmiercią (…) krzyżem życia jest,

I jak pochodnia wieczna wiekom płonie!

Od 14 czerwca br. w diecezji siedleckiej rozpoczęła się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży. 20 czerwca Krzyż oraz Ikona Matki Bożej dotarły do Garwolina i Miętnego. Uroczystościom powitania Znaków przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Na zakończenie pierwszego dnia adoracji Znaków w Kolegiacie uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zostali zaproszeni z programem artystycznym, który ksiądz prałat Ryszard Andruszczak nobilitował określeniem: „przejmująca modlitwa”. Była to specjalnie na to wydarzenie opracowana wersja widowiska przygotowywanego na Drogę Krzyżowa w Niedzielę Palmową „Nabierz odwagi i oczekuj Pana”. Tym razem główną ideą było pokazanie, jak wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla człowieka (słabego, często nie wolnego od zwątpień) staje się uczestnictwo w ofierze Chrystusa, który przyniósł na świat promienie Bożej miłości.

W obecności bardzo licznie zgromadzonych wiernych oraz duchowieństwa młodzież poprowadziła dynamiczne, pełne zwrotów plastycznych rozważanie, którego konkluzją był apel Męczeństwa Apostołów i deklaratywna pieśń „Nie zdejmę Krzyża”, która nawiązywała do Zwycięskiej Obrony Krzyża w Miętnem.

30 lat temu w naszej szkole i w kościele Przemienia Pańskiego w Garwolinie zdarzyło się coś naprawdę ważnego. Młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w atmosferze stanu wojennego przyszło zdawać egzamin z wytrwałości i odwagi, przyszło pokazać moc, która płynie z wiary. Uczniowie wtedy dzielnie stanęli w obronie Krzyża, chociaż byli poddani wielkiej presji ze strony władz oświatowych i administracyjnych.

W programie udział wzięli:

• Wokal
    • Sebastian Piłka

Program przygotowali:

Hanna Pyza, Jerzy Rusak, Hanna Wasilewska

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/SDM_krzyze_25_06_14/*{/rokbox}