Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Szlakiem Bitwy Maciejowickiej

Szlakiem  bitwy  maciejowickiej…

W dniu 9.10.2014 r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w XXX Pieszym Rajdzie  Kościuszkowskim. Okazja była szczególna ze względu na obchodzoną 220 Rocznicę Bitwy maciejowickiej.  Nasza grupa rajdowa składała się z 13. uczniów klas  pierwszych, nad którymi opiekę sprawowali nauczyciele – Olga Domańska, Marek Tomsia i Andrzej Wasilewski.  Szkołę w oficjalnej części obchodów reprezentował Poczet Sztandarowy pod opieką Magdaleny Miętkowskiej.

Rajd pieszy rozpoczęliśmy w miejscowości Pawłowice o godzinie 9.30. Otrzymaliśmy plakietki okolicznościowe oraz mapę terenową z zaznaczoną trasą przemarszu. Do pokonania pozostało ponad 20 km szlaku  wojsk rosyjskich. Grupa postawiła sobie za cel pokonanie trasy w czasie zbliżonym do przemarszu wojsk rosyjskich w 1794 r. Osiem krótkich przystanków było okazją do zapoznania się z historią bitwy maciejowickiej oraz walorami krajobrazowo-przyrodniczymi okolicy. W czasie pokonywania wyznaczonego szlaku mieliśmy okazję do spontanicznych i miłych spotkań z okolicznymi  mieszkańcami, którzy odnosili się do młodzieży bardzo życzliwie. Uczestnicy pokonując drogi i bezdroża wykazali się hartem ciała i ducha, co umożliwiło dotarcie do celu pierwszym,  spośród kilkunastu grup rajdowych.

Częścią obchodów rocznicy bitwy maciejowickiej był konkurs wiedzy o przywódcy Insurekcji- Tadeuszu Kościuszce. Uczeń naszej szkoły Dominik Kierzkowski zajął w klasyfikacji indywidualnej IV miejsce. Gratulujemy!

Mimo zmęczenia  chęć uczestnictwa w przyszłym roku w kolejnym Rajdzie wyrazili wszyscy uczestnicy.

Po zakończeniu Rajdu  grupa wzięła aktywny udział w oficjalnej części obchodów: uroczystej  Mszy świętej za Ojczyznę i jej  poległych obrońców , oraz w uroczystościach na Rynku w  Maciejowicach.

Do zobaczenia za rok !  Tak żegnali się najczęściej uczestnicy.  Obiecujemy, że będziemy.

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/23_10_14/*{/rokbox}