Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Czym jest wolność, wie ten kto ją stracił

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

 

Czym jest wolność, wie ten kto ją stracił

Tegoroczne hasło obchodów Święta Niepodległości podkreśla ogromną wagę wolności jako nadrzędnej wartości dla każdego narodu. 14 listopada obchody święta tak ważnego dla Polaków, w naszej szkole – jak co roku zostały połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. 

W uroczystej atmosferze, przy brzmieniu pieśni żołnierskich młodzież naszej szkoły uczestniczyła w lekcji historii. Uczniowie klas pierwszych i czwartych przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym przypomnieli najcenniejsze dla Polski karty historii, recytując wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewając najpopularniejsze żołnierskie piosenki. Nowością w tegorocznych obchodach był pomysł, by do śpiewu włączyła się cała szkolna młodzież obecna na sali. „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, „Marsz pierwszej brygady” grzmiały w auli jak echo przeszłych dni. Zaangażowanie młodzieży przeszło wszelkie oczekiwania! Wszyscy jak jeden żołnierz śpiewali: „My pierwsza brygada, strzelecka gromada”… albo „Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój…”

Uczniowie klas pierwszych w tym uroczystym dniu ślubowali m.in.: zdobywać wytrwale wiedzę, sumiennie przestrzegać postanowień Statutu, dbać o dobre imię Szkoły , okazywać szacunek Gronu Pedagogicznemu i innym pracownikom Szkoły, przestrzegać norm etycznych oraz realizować myśl Patrona Szkoły: „Być Narodowi Użytecznym”. Dla klas pierwszych był to nie tylko wyjątkowy dzień w ich szkolnym życiu – słowa roty wypowiedziane przez młodzież stanowią o ich przynależności do społeczności szkolnej, ale także są wyrazem ich chęci służenia narodowi i ojczyźnie. Dlatego Dyrektor Szkoły, Zdzisław Majewski w swoim wystąpieniu skierowanym do młodzieży podkreślił ogromną wartość patriotyzmu, zarówno tego z czasów niewoli jak i dzisiejszego – patriotyzmu ludzi mieszkających
 w wolnym kraju.

Na szczęście nie musimy dzisiaj „milczeć, cierpieć i wojować” –  jak pisał Wincenty Pol w „Pieśni o ziemi naszej”, ale jednocześnie pamiętajmy, że „wolności nie dostaje się raz na zawsze”. Pielęgnujmy skarb niezależności okupiony ofiarami naszych przodków.

Opracowała Wiktoria Sieradzka

 {rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/dzienniepodleglosci/*{/rokbox}

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.