Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - VIII KATYŃSKI MARSZ CIENI

VIII KATYŃSKI MARSZ CIENI

12 kwietnia 2015 roku po raz piąty, kolejny, uczniowie z Miętnego wzięli udział  w Katyńskim Marszu Cieni ulicami Warszawy (Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Podwalem, Bonifraterską do Pomnika Pomordowanych na Wschodzie).
Na czele jechał oryginalny samochód – „Czarna buda”, który woził polskich żołnierzy do Katynia, gdzie zostali zamordowani. Za wozem szli żołnierze (trzy bataliony) z grup rekonstrukcyjnych i rodziny odprowadzające  ich, a za nimi nasza młodzież z biało-czerwoną flagą, harcerze i mieszkańcy stolicy. Przy Pomniku odbył się apel poległych.

Czytane były fragmenty pamiętników, notatek odnalezionych podczas ekshumacji.

Po symbolicznej egzekucji wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. To była podniosła i patriotyczna lekcja historii.

Uczniowie z Miętnego otrzymali od organizatorów Marszu symboliczny Guzik Katyński, o którym pisał Zbigniew Herbert:

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie

Udział w VIII Katyńskim Marszu Cieni wzięło 24 uczniów

wraz z opiekunami  p.Bogusławą Gorą i p.Magdaleną Miętkowską

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/2015/04_2015/katyn/*{/rokbox}