Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - KONFERENCJA W DOWSPUDZIE

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  


KONFERENCJA W DOWSPUDZIE

23 i 24 kwietnia w Zespole Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona formom współpracy szkół rolniczych z naukowcami, mająca na celu udokumentowanie ginącego słownictwa ludowego, związanego z tradycyjnym rolnictwem Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny. 

Delegacja naszej szkoły pod opieką pp. Jerzego Rusaka i Andrzeja Wasilewskiego została zaproszona z uwagi na kilkuletnią współpracę z prof. dr hab. Barbarą Falińską. Uczniowie kilku klas Zespołu Szkół w Miętnem prowadzili badania gwaroznawcze,  gromadząc materiał językowy podczas wywiadów ankietowych z najstarszymi mieszkańcami swoich wsi. Oczywiście, najczęściej byli to ich dziadkowie lub pradziadkowie. Taki jest też sens wdrażanego przez Towarzystwo Kultury Języka i Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW jednego z projektów pn. „Dialog pokoleń”. Ma on nie tylko ocalić od zapomnienia dawne słownictwo, ale przede wszystkim pragnie zacieśnić więzi pokoleniowe i zaktywizować dwie - często nierozumiejące się nawzajem - grupy wiekowe. Ma też zbudować trwałe i bliskie relacje, gdyż prowadzone rozmowy, wspólnie spędzone godziny oraz odkurzone wspomnienia są bardzo pomocne w lepszym zrozumieniu siebie i pozwalają wyzwolić pozytywne emocje.. Język nieodmiennie zmienia się wraz z rzeczywistością, która jest ludzkim realnym doświadczeniem, dlatego nie utrwalany odchodzi w niepamięć wraz z tymi, którzy go używali.

Angelika Kutwińska, Natalia Rosłoniec i Krzysztof Krusiewicz przedstawili na konferencji bogaty materiał w postaci prezentacji o przemianach zachodzących w swoich rodzinnych wioskach: Kozłowie, Puznówce i Mikanowie. Opowiedzieli również o naszej szkole oraz o zbiorach i działalności Muzeum Ziemi Garwolińskiej. Wręczyli również zgromadzony przez siebie i kolegów w bieżącym roku szkolnym nowy materiał gwaroznawczy, który będzie wykorzystany w opracowaniach naukowych. Pani profesor Barbara Falińska podziękowała młodzieży i nauczycielom za zaangażowanie w zbieranie i dokumentowanie słownictwa ludowego oraz zaprosiła do dalszej współpracy.

 {rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/2015/05_2015/dowspuda/*{/rokbox} 

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.