Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - BIESIADA Z REYMONTEM

Biesiada z Reymontem

W czwartkowe popołudnie 3 marca w Zielonym Dworze odbyło się Powiatowe Czytanie „Chłopów” Władysława Reymonta. Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem wystąpił w roli gospodarza i organizatora. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie powiatowych szkół ponadgimnazjalnych z Żelechowa, Sobolewa, Garwolina i Miętnego oraz wielu gości zaproszonych.

Rolę koordynatora i prowadzącego przyjął p. Jerzy Rusak. On też dokonał wyboru 16 fragmentów powieści, które wcześniej otrzymali do przygotowania reprezentanci poszczególnych szkół. Uczestnicy włożyli dużo zaangażowania, aby uatrakcyjnić swój występ. W udramatyzowanych scenkach, z elementami charakteryzacji przybliżyli słuchaczom wątek miłosny oraz konflikt w rodzinie Borynów, ale także poruszyli problem biedy i starości na przykładzie losów Agaty, Jagustynki czy Bylicy.

Duże umiejętności interpretacyjne zaprezentowali również: starosta Marek Chciałowski, dyrektor Zdzisław Majewski i kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu Andrzej Kujda.

Imprezie towarzyszyła ciekawa wystawa  obrazującą życie i twórczość Władysława Reymonta, którą Muzeum Ziemi Garwolińskiej wypożyczyło z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Bogato ilustrowana zdjęciami i fotokopiami dokumentów przybliżała klimat epoki i postać Noblisty.

Uczestników uwodziła od wejścia niezwykła atmosfera. Organizatorzy zaatakowali wszystkie zmysły. Wystrój izby chłopskiej, muzyka ludowych kapel, zapachy i smak tradycyjnych potraw – to wszystko zachęcało i kusiło, aby dotknąć i spróbować. Panie Zofia Matryba, Paulina Mazurek, Jolanta Nafalska, Elżbieta Wiśnicka, Agnieszka Wiórkowska i Sabina Benicka wraz z uczniami Technikum Żywienia przygotowały prawdziwą chłopską ucztę. Pokazały bogactwo polskiej kuchni. Również dekoracje, które opracowali p. Ewelina Kąkol i Jerzy Rusak, wprowadzały w klimat chłopskiej izby. Skorzystali oni z życzliwości p. Witolda Lempki kustosza Muzeum Regionalnego, który na czas tego powiatowego wydarzenia udostępnił część zbiorów z ekspozycji stałej.

Dwugodzinne spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej i sympatycznej atmosferze. Widać było, że spotkali się znajomi, których połączyło żywe słowo. Rozmowom, żartom i wspólnym fotografiom nie było końca.

Naszą szkołę podczas czytania reprezentowali:

Patrycja Badurek – 2TŻ                                           Weronika Domańska – 2TŻ
Agnieszka Baran – 2TŻ                                            Angelika Kutwińska – 2TŻ
Natalia Paćkowska – 2TŻ                                         Szymon Opala – 1TMR
Paulina Wawer – 2TŻ                                             Przemysław Ostrysz – 1TMR
Aneta Wieczorek – 3TK                                          Sebastian Stępniak – 1TMR
Daria Wroniewicz – 3TK                                          Radosław Stosio – 1TMR
Konrad Król – 1TMR                                               Mateusz Sztyber – 1TMR
Krzysztof Krusiewicz – 2TMR

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/2016/03_2016/reymont/*.*{/rokbox}