Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Siedem grzechów głównych

"A nas wiedzie siedem demonów, Co nami się karmią …"

Jacek Kaczmarski

Siedem grzechów g
łównych

W okresie Wielkiego Tygodnia w auli szkolnej większość wspólnoty szkolnej mogła uczestniczyć w evencie artystyczno-religijnym, który według własnego pomysłu przygotował p. Jerzy Rusak.

Wydarzenie ogniskowało się wokół myśli: W poczekalni Pana będziemy grzecznie stać. Wystawie  towarzyszyły śpiewy chorału gregoriańskiego Ulma Redemptoris.

Happening rozpoczął ks. Kamil Duszek wikary parafii Podwyższenia Krzyża w Miętnem. Krótka konferencja dotyczyła natury grzechu i sensu odkupienia. Następnie p. J. Rusak przedstawił zamysł całego przedsięwzięcia
i zaprezentował sylwetkę artystki  Moniki Ulki-Oleszczuk, która na tę okazję udostępniła swój cykl obrazów „Siedem grzechów głównych”.  Profesor przybliżył koncepcję oraz ideę prac, zwrócił uwagę przede wszystkim na środki wyrazu, a także  spójność i dojrzałość zamysłu artystycznego.

Zaprosił do zwiedzania wystawy, odczytując list, jaki malarka napisała na tę okazję:

W życiu każdego z nas przychodzą chwile, w których zaczynamy zastanawiać się nad sensem życia. Pojawiają się dylematy, w którą stronę pójść, jaką podjąć decyzję. […]

Pierwsze szkice do cyklu "Siedem grzechów głównych" powstały na przełomie 2006/2007 roku.
W niczym nie przypominały tych namalowanych trzy lata później, tych, które możecie Państwo dzisiaj oglądać. Były bardziej agresywne, drapieżne, ekspresyjne, odważniejsze i w formie, i w kolorze.
[…] Powstały obrazy subtelne, liryczne, przepełnione nie złością ale smutkiem. Wówczas nie rozumiałam skąd taka zmiana w interpretacji. […] One są schowane gdzieś głęboko w nas, siedzą cichutko, czekają na odpowiedni moment i wykorzystując naszą nieuwagę, a czasami przyzwolenie, karmią się nami.

[…] Trzy słowa, które według mnie określają cały cykl to nierzeczywiste, ponadczasowe, nadprzyrodzone. Miękkość i spójność koloru, monochromatyczność, brak indywidualnych cech postaci wpisują się w moją konwencję świata odrealnionego i konsekwentnie prowadzą od jednego grzechu do kolejnych.

Monika Ulka-Oleszczuk jest absolwentką Pedagogiki z Plastyką Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Ukończyła również Studia Podyplomowe z Grafiki Komputerowej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dział w Kole Fotografików i Filmowców na Akademii Podlaskiej.

{rokbox size=|fullscreen|rokbox album=|myalbum|}images/2016/03_2016/7grzechow/*.*{/rokbox}