Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, organizatorów i uczestników tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej.

DSC 045227 września w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyły się obchody upamiętniające 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej nauczycieli, organizatorów i uczestników tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej. Tablica została umieszczona na murach dworku – dawnej siedziby Szkoły Rolniczej, w której podczas wojny odbywały się tajne komplety.

W uroczystościach wzięła udział delegacja naszej szkoły z Panią Dyrektor Lillą Nawrocką.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Polskie Państwo Podziemne organizowało różne formy oporu wobec okupacji hitlerowskiej, a jednym z największych osiągnięć tej organizacji było właśnie tajne nauczanie. W powiecie garwolińskim we wszystkich gminach prowadzono potajemne nauczanie na poziomie szkoły podstawowej, a w samym Garwolinie – także i średniej. W tajnych kompletach na ziemi garwolińskiej uczestniczyło około 4 tys. uczniów i blisko 400 nauczycieli.