Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem

dsc 0572Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem – takie hasło przyświecało tegorocznej uroczystości z okazji odzyskania niepodległości oraz ślubowania klas pierwszych.

Przedstawienie, przygotowane przez uczniów klas pierwszych, zostało zainspirowane tekstami rockowych zespołów z lat osiemdziesiątych. Mogliśmy usłyszeć Mój jest ten kawałek podłogi Mr Zooba, Kocham wolność Chłopców z Palcu Broni, Moją krew Republiki, Hipisówkę Kobranocki oraz wiele innych, mniej lub bardziej znanych utworów. Spektakl był jednocześnie nowoczesny i podniosły, co zostało wzmocnione scenografią zbudowaną z murów, krat, dymu i wojskowych mundurów młodych aktorów.

Równie podniosły był moment ślubowania klas pierwszych. Tuż przed nim pierwszoklasiści usłyszeli, że szkoła w Miętnem może poszczycić się prawie stuletnią historią, z jej murów wyszli absolwenci, dla których słowo wolność nie było tylko abstrakcyjnym pojęciem; ta szkoła od lat służy lokalnej społeczności i Polsce.

O patriotyzmie mówiła w swoim wystąpieniu Pani Dyrektor Lilla Nawrocka. Rozpoczęła od pytania: „Kto dzisiaj jest patriotą?” W czasie zaborów, niewoli, okupacji sprawa była jasna: patriotą jest ten, kto przelewa krew za ojczyznę. A dziś? Patriota - to nauczyciel historii, który w niekonwencjonalny sposób pokazuje uczniom nasze dzieje. Patriota – to przedsiębiorca, który tworzy miejsca pracy i płaci podatki. Patriotą jest w końcu ten, kto 11 listopada pobiegnie w maratonie, czy wywiesi biało-czerwoną w oknie swojego auta.

W podobnym tonie zabrał głos Pan Starosta Marek Chciałowski, mówił o tym, że patriotyzm zaczyna się w naszych domach, w relacjach z sąsiadami, w wyborze właściwych uniwersalnych wartości. Patriotyzm – zdaniem Pana Starosty – wcale nie musi być trudny.

Pierwszoklasistom, z okazji ich ślubowania, życzymy sukcesów i poczucia dumy z faktu, że są uczniami naszej szkoły. Wszystkim – radości z niepodległej, silnej i nowoczesnej Ojczyzny!

Agnieszka Grudniak