Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Nie żyje Bogumiła Szeląg

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

image001 a196914 marca w wieku 80 lat zmarła Bogumiła Szeląg.

Urodziła się 3 marca 1938 roku w Lublinie. Była dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w latach siedemdziesiątych, gdy w ramach przeprowadzanej reformy oświaty, likwidowano małe placówki oświatowe. Tylko dzięki operatywności pani Bogumiły Szeląg oraz zaangażowaniu innych nauczycieli i pracowników udało się ocalić szkołę w Miętnem. To tutaj powstał kompleks dla szkolenia praktycznego oraz dla dydaktyki i rekreacji.

W latach 80. była zaangażowana w obronę krzyża w Miętnem. Jej nazwisko widnieje w katalogu osób „rozpracowywanych” Instytutu Pamięci Narodowej. W materiałach pracy występuje osoba Bogumiły Szeląg, nauczycielki ZSR w Miętnem, charakteryzowanej jako jedna z „głównych inspiratorek buntu młodzieży” i członek „byłej Solidarności”, popierająca przywrócenie krzyży w szkole. Dawała temu wyraz w styczniu 1984 występując w obronie prawa młodzieży do zawieszenia krzyży, podczas Rad Pedagogicznych, gdzie również skrytykowała postawę dyrektora szkoły. Podobną „krytyczną postawę wobec dyrekcji szkoły i władz PRL”, prezentowała podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.

W 2009 roku podczas wizyty w powiecie garwolińskim prezydent Lech Kaczyński odznaczył Bogumiłę Szeląg Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. "Jako nauczycielka w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem udzielała moralnego wsparcia uczniom prowadzącym w Zespole wiosną 1984 r. walkę w obronie Krzyża, zdjętego podstępnie ze ścian pomieszczeń lekcyjnych. Walka o powrót Krzyża trwała pięć miesięcy i zakończyła się porozumieniem przywracającym symbol Krzyża do szkoły. Po tych wydarzeniach Pani Bogumiła Szeląg została przeniesiona do pracy poza Szkołę Rolniczą w Miętnem, powracając do niej raz jeszcze w latach 1989-2004" - informuje strona internetowa Prezydenta RP.

Od 1997 roku pani Bogumiła była przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom. Powołała je do życia 30-osobowa grupa ludzi, wśród których byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, dyrektorzy szkół…

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.