Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Lekcja historii

tylko pod tym znakiem,

Polska jest Polską,

a Polak Polakiem”

26 marca 2018 roku odbyła się  lekcja historii poświęcona 34 rocznicy Obrony Krzyża w Miętnem. Lekcja została przygotowana przez młodzież pod opieką pań bibliotekarek: Marioli Bogielskiej i Lidii Calińskiej.

Jak co roku, uczniowie klas pierwszych zgromadzeni w auli wysłuchali kalendarium wydarzeń i obejrzeli prezentację z archiwalnymi nagraniami z 8 marca 1984 r. Autorom lekcji zależało na ukazaniu młodzieży skali i wartości dokonań z 1984 roku. Podczas lekcji nie zabrakło czasu na wysłuchanie przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które wygłosił w 2004 roku  podczas jego wizyty w naszej szkole.  Właśnie wtedy, w 20. rocznicę wydarzeń Obrony Krzyża, został odsłonięty na dziedzińcu szkoły  pomnik upamiętniający Obronę Krzyża w Miętnem.

Podczas  lekcji miało też miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce, który w trudnych latach 1983/84 był silnie związany z młodzieżą walczącą o krzyż w szkole.

Wśród zaproszonych gości była pani Bogusława Gora, która przez 37 lat uczyła języka polskiego w naszej szkole. Opowiedziała o wydarzeniach z 1984 roku, których była świadkiem i uczestnikiem. Gościliśmy również proboszcza parafii w Miętnem księdza Jerzego Janowskiego oraz księdza Czesława Banaszkiewicza – kuratora wystawy poświęconej Jerzemu Popiełuszce.

Na zakończenie lekcji Pani Dyrektor Lilla Nawrocka zobowiązała uczniów do kontynuowania tradycji i pamięci oraz godnej postawy społeczności szkolnej.

tekst: Justyna Kępka

fotografie: Robert Więckowski