Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - ZAPRASZAMY DO NASZYCH PRACOWNI

DSC02261 0244aZespół Szkół w Miętnem posiada doskonale wyposażone pracownie, w których uczniowie mogą realizować naukę z przedmiotów zawodowych. Zapraszamy do obejrzenia fotografii, na których można zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w pracowni zawodowej.

PRACOWNIA ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Na potrzeby kształcenia  w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół w Miętnem kilka lat temu uruchomiono pracownię Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W pracowni połączonej z ogródkiem zewnętrznym zostały zainstalowane dwie instalacje kolektorów słonecznych (jedna z kolektorami próżniowymi, druga z płaskimi) służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej, instalację fotowoltaiczną oraz małą siłownię wiatrową produkujące prąd elektryczny, który jest magazynowany w akumulatorach i wykorzystywany na potrzeby pracowni. Zamontowano także pompę ciepła, która może służyć do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wszystkie instalacje zostały wykonane przez młodzież naszej szkoły uczącą się w zawodzie  technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pod nadzorem nauczycieli.

Uczniowie w pracowni OZE zdobywają wiedzę z zakresu możliwości wykorzystania źródeł odnawialnych do celów bytowych, jak i komercyjnych.  Zapoznają się z budową poszczególnych rodzajów instalacji, funkcją poszczególnych elementów oraz sposobem montażu. Młodzież ma możliwość programowania pracy instalacji, bieżącej obsługi i monitorowania i porównywania ilości wytworzonej energii w zależności od istniejących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

PRACOWNIA OBSŁUGI KONSUMENTA

Pracownia obsługi konsumenta przygotowana została  z myślą o uczniach technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarstwa, którzy uczą się w niej profesjonalnej obsługi gości.

Uczniowie na zajęciach doskonalą poznane umiejętności z zakresu obsługi konsumenta, tj. kompleksowa obsługa klienta indywidualnego (przygotowanie sali, przygotowanie naczyń i sztućców, planowanie odpowiedniej ilości bielizny stołowej); przygotowanie i obsługa imprez okolicznościowych dla różnych firm i instytucji .

Pracownia wyposażona jest w  ladę barową, której mogłaby pozazdrościć niejedna restauracja!  Specjalnie dla uczniów organizowane są warsztaty z udziałem profesjonalnych barmanów, podczas których młodzież poznaje tajniki tego zawodu.

PRACOWNIA SPRZEDAŻY

Technikum w zawodzie technik handlowiec w Miętnem jest jedynym takim kierunkiem w powiecie.

Szkoła posiada profesjonalnie wyposażoną specjalistyczną pracownię odzwierciedlającą sale sprzedażowe, gdzie uczniowie realizują przedmioty zawodowe. Pracownia wyposażona jest w zestawy komputerowe z oprogramowaniem sprzedażowo - magazynowym, księgowym i do obsługi kas fiskalnych, w wagi elektroniczne, kasy fiskalne, drukarkę kodów kreskowych, czytniki kodów kreskowych, regały wystawowe z eksponatami towarów.

Po ukończeniu średniej szkoły absolwenci mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach ekonomicznych, handlu zagranicznym, w  Szkole Głównej Handlowej.

Teoretyczne i praktyczne przygotowanie zawodowe  pozwala na podjęcie pracy na średnim szczeblu zarządzania w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych, w komórkach handlowo-marketingowych,  w instytucjach kontroli handlu oraz pozwala na zorganizowanie, uruchomienie
i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

WARSZTATY SZKOLNE

Z warsztatów szkolnych korzystają uczniowie uczący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz w zawodzie technik pojazdów samochodowych.

Dla uczniów technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki warsztaty wyposażone są w sprzęt niezbędny do diagnozowania i napraw maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie oraz ciągniki i maszyny do praktycznej nauki zawodu(ciągniki rolnicze, maszyny uprawowe i doprawiające, siewniki zbożowe i rozsiewacze do nawozu, sprzęt zielonkowy, itp.).

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w ramach nauki zdobywają prawo jazdy kat. B, T oraz uprawnienia na kombajny zbożowe, mają również możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne.

Z kolei uczniowie technikum pojazdów samochodowych mają do dyspozycji pracownie wyposażone w podnośniki samochodowe, linię diagnostyczną, urządzenia do kontroli i regulacji geometrii, diagnostyki komputerowej, urządzenia do wymiany opon i wyważania kół  oraz samochody szkoleniowe. Uczniowie w ramach nauki zdobywają prawo jazdy kat. B.

PRACOWNIA GASTRONOMICZNA

Pracownia gastronomiczna to miejsce odbywania zajęć praktycznych oraz lekcji. W sali odbywają zajęcia uczniowie kształcący się w zawodzie kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Pracownia wyposażona jest w profesjonalny sprzęt i urządzenia używane w każdej kuchni działającej w branży gastronomicznej: blaty robocze, szafki, półki, zmywarka przemysłowa, robot planetarny, naświetlacz do jaj, maszyna do mielenia mięsa(wilk) i drobny sprzęt gastronomiczny niezbędny do prowadzenia zajęć. Uczniowie mogą korzystać z płyt indukcyjnych, pieca konwekcyjno-parowego oraz innych urządzeń znajdujących się w pracowni.

Pracownia jest w pełni wyposażona w 6 stanowisk dydaktycznych, spełniających standardy do egzaminu zawodowego. W pracowni prowadzony jest proces kształcenia z podziałem na grupy. Na lekcjach związanych z gastronomią młodzież poznaje warunki przechowywania surowców spożywczych, sprzęt i urządzenia gastronomiczne, metody obróbki wstępnej  i termicznej surowców. Młodzież uczy się sposobów utrwalania żywności, dekorowania gotowych potraw oraz dobierania dodatków do różnego rodzaju dań.

Klimat i układ sali sprzyjają dobrej organizacji pracy.