Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

dsc 0438„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie...” – słowa patrona szkoły Stanisława Staszica z dzieła pt. „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” stały się hasłem przewodnim uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej obchodzonej w naszej szkole w dniu 12 października 2018 roku.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i uczniów powitali prowadzący uroczystość uczniowie: Aleksandra Rękawek z klasy III TH i Armin Książek z kl I TS.

Wdzięczni uczniowie oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia zdrowia i cierpliwości, sukcesów w pracy, pomyślności w życiu osobistym i satysfakcji z własnych dokonań, a następnie wręczyli im symboliczną różę.

Konferansjerzy odwołując się do kart historii ukazali doniosłość powstania i znaczenia Komisji Edukacji Narodowej z 14 października 1773 roku dla narodu polskiego po I rozbiorze Polski  i współcześnie.

Dyrektor szkoły Pani Lilla Nawrocka podziękowała wszystkim nauczycielom za pracę i zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków w roku szkolnym 2017/2018, a następnie wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrody Dyrektora za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Za trud i zaangażowanie, jakie wkładają w swoją codzienną pracę, zostali wyróżnieni także  pracownicy administracyjni szkoły.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania za żmudną, codzienną pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz za poświęcenie, przyjaźń i serce okazywane młodzieży przekazali pracownikom oświaty zaproszeni goście – kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem Pan Andrzej Kujda i proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Miętnem ks. Jerzy Janowski.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez młodzież  pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Błażejczyk, Lucyny  Leszek  i Katarzyny Piesio.

Uczniowie z klas: III TS/TH – Mateusz Krupa, Kacper Rutkowski i Bartłomiej Błażejczyk, II TU – Szymon Michalec, II TS – Jakub Bienias i Wojciech Mętrak, II TPS – Jakub Smolarczyk, Mateusz Skoczylas,   II TMR – Hubert Krawczyk, I TMR – Dawid Bożek zaprezentowali spektakl pt.: „Rozmowy o edukacji”. Montaż literacki przedstawiał dwa obrazki sceniczne, których akcja toczyła się „gdzieś” w  przydrożnej karczmie i w XVIII-wiecznym królewskim salonie. Uczniowie, wcielając się w role ówczesnych szlachciców i bywalców salonu warszawskiego, odzwierciedlali jakże niełatwe zadanie, przed którym stanęli oświeceniowi myśliciele. Komisja Edukacji Narodowej była bowiem instytucją powołaną nie tylko do zreformowania polskiego szkolnictwa, ale także i sposobu myślenia ówczesnych obywateli.

Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.

tekst: Katarzyna Błażejczyk

fotografie: Robert Więckowski