Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - „DROGI DO WOLNOŚCI” W ZS MIĘTNE.

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

dsc 0270Na miesiąc przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości nasza społeczność szkolna uczciła to wydarzenie w nietypowy sposób. W czerwcu b.r. rozpoczęliśmy przygotowania do aktywnego wpisania się w obchody Narodowego Święta. Powstała grupa inicjatywna, która opracowała plan działania (P. v-ce Dyrektor ZS w Miętnem Hanna Pyza i i nauczyciele historii: Magdalena Miętkowska i Andrzej Wasilewski).

Podstawowym elementem planu było zrealizowanie gry terenowej, która przybliżyłaby młodemu pokoleniu historię ostatnich stu lat od odzyskania niepodległości w 1918 r, poprzez walkę o jej utrzymanie, ze wskazaniem na miejsce naszej okolicy i Szkoły w tych wydarzeniach. W celu realizacji przedsięwzięcia nawiązana została współpraca z Powiatowym Centrum Kultury w Miętnem (Pani Beata Pasternak i Emilia Wawer) oraz Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie (Pani Zuzanna Stankiewicz), który zaproponował realizację pomysłu w ramach projektu edukacyjnego "Moje Miasto. Moja Historia". Działania wsparte zostały również przez lokalne Stowarzyszenia: 1 Pułku Strzelców Konnych, Odział Proobronny "Garda" OP 1912, Nadleśnictwo Garwolińskie "Kotwica" i ZB Bet-Krusz Miętne.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

  1. października b.r. o godz. 9.30 społeczność ZS Miętne zgromadziła się przed Dworkiem Miętne na uroczystej "Odprawie z Marszałkiem". Zainscenizowano odprawę wojskową jaka miała miejsce w 1914 r na krakowskich Oleandrach, gdy w swoją drogę ku wolności wyruszały oddziały Pierwszej Kompani Kadrowej Legionów Polskich.

Organizatorzy gry terenowej podzielili uczestników na 6 grup terenowych: dziesięciu uczniów i wychowawca klasy, których zadanie polegało na przejściu wyznaczonej trasy w określonym czasie (2,5 godziny). Trasa przebiegała przez sześć miejsc związanych z regionalną i ogólnonarodową historią walk o niepodległość - przygotowanych na terenie wsi Miętne.

Na trasie młodzież zapoznawała się z wydarzeniami historycznymi w formie nie tylko gier i zabaw, lecz również poprzez uczestnictwo w inscenizowanych działaniach okupantów, np. łapanki, rewizje osbiste, zasłony dymne, ostrzał.... . Ważnym elementem było oddanie hołdu pamięci ofiarom okupanta niemieckiego na tzw. "Lisich Jamach" - minuta ciszy, chwila zadumy i zapalenie "Światła Pamięci" -symbolicznego znicza.

Na mecie trasy uczestnicy mogli nauczyć się techniki posługiwania się symboliką narodową - składania flagi państwowej.

Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w grze terenowej korzystali w auli Szkoły z projekcji filmu o odzyskaniu niepodległości i w Dworku - z wystawy o tematyce niepodległościowej, przygotowanej przez Ośrodek "KARTA".

Po zakończeniu rozgrywek, społeczność szkolna zebrała się w szkolnej auli na uroczystości, która składała się z części artystycznej oraz oficjalnego wręczenia upominków, nagród i certyfikatów dla wszystkich grup. Zaprezentowano pieśni patriotyczne przygotowane przez szkolny chór i grupę artystyczną pod kierunkiem nauczycielek: Olgi Domańskiej i Wiktorii Sieradzkiej. Podsumowania dokonała Dyrekcja ZS Miętne: Pani Dyrektor Lila Nawrocka i Pani v-ce Dyrektor Hanna Pyza.

Uroczystości zakończyliśmy przy ognisku w dworkowym parku. Była możliwość posilenia się, wymiany wrażeń i współnego śpiewu pieśni patriotycznych.

 

M.Miętkowska. A. Wasilewski

fot. Robert Więckowski

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.