Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - SEMINARIUM Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ZAGRANICZNEGO STAŻU ZAWODOWEGO W NIEMCZECH

DSC06703 5f12dW dniu 26 lutego 2019 roku w siedzibie Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu odbyło się seminarium podsumowujące pobyt na stażu zawodowym pierwszej grupy uczestników. Była to grupa 15 stażystów ze szkół rolniczych z kilku województw. Z naszej szkoły wyjechało czterech uczniów z klasy technikum mechanizacji rolnictwa.

Zagraniczny staż zawodowy pod nazwą „Staż zawodowy w niemieckich gospodarstwach rolnych” został dofinansowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Program operacyjny. Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, nr umowy POWERVET-2017-1-PL01-KA102-037164 i zrealizowany na zasadachprogramu ERASMUS+ przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie.

Beneficjentem projektu jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.

Udział w seminarium wzięli uczestnicy stażu zawodowego wywodzący się z kilkunastu szkół rolniczych z terenu całej Polski i ich opiekunowie, kierownictwo i uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu oraz przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Rolniczych  i Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która jest współorganizatorem stażu zawodowego.

Podczas spotkania głos zabrali: z-ca dyrektora Zespołu Szkół Przyrodniczych Pan Jacek Michalski, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Pan Grzegorz Wysocki  i wiceprezes Towarzystwa Pan Piotr Szymański.

W swoich wystąpieniach podkreślili oni, że staż zawodowy za granicą jest wielkim wyzwaniem dla młodych polskich rolników, ale także wielką przygodą. Udział w takim wyzwaniu wymaga silnej woli i wytrwałości oraz dużych umiejętności zawodowych. Jak widać, cechy te młodzież posiada, ponieważ kilkanaście osób ukończyło staż zawodowy.

Następnie stażystom wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zawodowego, wystawione przez Towarzystwo Umiejętności Rolniczych - Szkołę Deula w Nienburgu i jej polskiego partnera -  Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.

Na zakończenie seminarium uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą stażu zawodowego.