Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - TO BYŁO WIELKIE ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY!

7 8efa8

W sobotę 5 października w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica odbyły się uroczystości jubileuszowe: 95-lecie powstania szkoły i 35-lecie Obrony Krzyży.

O godzinie 14 pod Pomnikiem Krzyża została odprawiona msza święta, koncelebrowana przez kapłanów z parafii miętnieńskiej oraz księdza generała Sławomira Żarskiego, duchowego opiekuna młodzieży, która na przełomie 1983 i 1984 roku stanęła w obronie krzyży zdjętych z sal lekcyjnych. Ksiądz Żarski przypomniał uczestnikom mszy przebieg zdarzeń, które do historii przeszły jako „Obrona Krzyży w Miętnem”. Swoje wspomnienia z tamtych dni przywołała też Pani Bogusława Gora, emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół w Miętnem oraz siostra Anna Mroczek, absolwentka naszej szkoły.

Część oficjalna jubileuszu odbyła się w auli szkolnej, gdzie Dyrektor Szkoły Pani Lilla Nawrocka przywitała serdecznie przybyłych gości, wśród nich przede wszystkim absolwentów oraz: Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Woźniaka, Pana Michała Jaworskiego – asystenta Wicemarszałek Senatu Marii Koc, Starostę Powiatu Garwolińskiego Pana Mirosława Walickiego, Panią Dorotę Skrzypek I Mazowiecką Wicekurator Oświaty i wielu innych zacnych gości.

Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła szczególną rolę szkoły w Miętnem „jednej z wielu, ale jednocześnie niepowtarzalnej i wyjątkowej”. Nawiązała do myśli naszego patrona Stanisława Staszica, który klarownie wyznaczył zadania szkoły: „Dobre wychowanie jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego”.

Pani Nawrocka, jako dziewiętnasty dyrektor szkoły w Miętnem, wyraziła wdzięczność swoim poprzednikom, którzy budowali historię oraz wizerunek placówki. Zapewniła, że obecny zespół nauczycielski, a także pracowniczy dąży do tego, aby uczniowie wiedzieli, że szkoła jest dla nich, a nie oni dla szkoły. Pani Dyrektor przypomniała, że „jesteśmy szkołą pokoleniową, kształcimy całe rodziny”, często przychodzą do nas wnuki, a nawet prawnuki naszych absolwentów.

Podczas uroczystości została przypomniana postać Pani Bogumiły Szeląg, wieloletniej dyrektor szkoły w Miętnem, zasłużonej dla jej odbudowy w latach 70-tych, działaczki na rzecz dzieci i młodzieży. Przy udziale siostry Pani Bogumiły – Aleksandry Szeląg – została odsłonięta tablica, na której widnieje napis:

Co zdążysz zrobić, to zostanie. Czesław Miłosz

Bogumiła Szeląg

1938 – 2018

Dyrektor Szkoły w Miętnem

Inicjatorka Obrony Krzyża,

która serce dzieciom i młodzieży oddała.

W uznaniu zasług dla oświaty rolniczej oraz lokalnego środowiska.

Rada Powiatu Garwolińskiego           Społeczność Szkolna

W dalszej części uroczystości jubileuszowych przemawiali zaproszeni  goście, gratulując szkole, jej dyrekcji i pracownikom owocnej pracy i zaangażowania.

Najmilszym elementem wspólnego świętowania były spotkania absolwentów, rozmowy, wspomnienia, przeglądanie starych zdjęć w kronikach szkolnych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a na koniec – bal.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego jubileuszu, dziękujemy! Gościom, sponsorom, uczniom i absolwentom – to było nasze wspólne święto!

tekst Agnieszka Grudniak

zdjęcia Robert Więckowski