Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - POMAGAMY TOMKOWI

IMG 20191024 101821 18b6dJuż po  raz trzeci uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół  im. Stanisława Staszica w Miętnem zjednoczyli się we wspólnym działaniu,  na rzecz absolwenta naszej szkoły Tomasza Szostaka. Tomek ukończył szkołę w 2011 roku. Od 2012 roku zmaga się z chorobą nowotworową. Glejak spowodował, że w dużym stopniu stracił wzrok, przez długi czas przyjmował chemię.

Choroba spowodowała, że nie może podjąć pracy. Na co dzień zajmuje się nim jego mama, Pani Ela. Choroba syna, ciągłe pobyty w szpitalu, opieka poszpitalna  –  sprawiły, że mama Tomka nie mogła  podjąć pracy. Jedynym źródłem utrzymania jest renta zdrowotna.  Początkowo Tomek miał przyznaną I grupę,  ale pomimo postępowania choroby, na komisji lekarskiej zmieniono stopień niepełnosprawności i przyznano mu II grupę. To oczywiście wiąże się z mniejszą rentą i brakiem dodatkowych świadczeń:  zasiłku opiekuńczego dla matki, czy bezpłatnych przejazdów autobusem dla Tomka i opiekuna. Na życie miesięcznie mają 600 zł. Jednak mimo tak trudnej sytuacji życiowej Tomek w rozmowie stwierdza, że nie jest tak źle, jest wiele osób, które mają gorzej. Cieszy się każdym dniem swojego trudnego życia, a w oczach matki widać ogromną troskę i strach o syna.

Wobec takiej historii nie można przejść obojętnie, należy pomóc! Tego uczymy uczniów naszej szkoły, aby byli wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka. Jednym z zadań szkoły, obok nauczania jest również kształtowanie w młodym człowieku postawy altruistycznej, uwrażliwianie go na cierpienie innych. Dlatego nasza młodzież chętnie włączyła się w akcję charytatywną na rzecz Tomka.

W tygodniu przed Świętami Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły wykonywali jesienne stroiki i sprzedawali je na kiermaszu szkolnym oraz przed kościołem parafialnym w Miętnem. Uzyskane pieniądze przekazaliśmy Tomkowi i jego mamie. To działanie zjednoczyło nauczycieli, uczniów, rodziców oraz społeczność lokalną,  pokazało, że nasza młodzież potrafi  bezwarunkowo pomagać  i współpracować w celu niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Olga Domańska