Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - 11 listopada. Pamiętamy. Doceniamy. Dziękujemy

DSC 0395 c726811 listopada. Pamiętamy. Doceniamy. Dziękujemy – tegoroczne hasło obchodów Święta Niepodległości podkreśla ogromną wagę wolności jako nadrzędnej wartości dla każdego narodu.

8 listopada obchody święta, tak ważnego dla Polaków, w naszej szkole – jak co roku zostały połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. W uroczystej atmosferze, przy brzmieniu pieśni żołnierskich, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w lekcji historii. Uczniowie klas pierwszych przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym przypomnieli najcenniejsze dla Polski karty historii, recytując wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewając najpopularniejsze żołnierskie piosenki. Ważnym punktem programu w tegorocznych obchodach był pomysł, by do śpiewu włączyła się cała szkolna młodzież obecna na sali. „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, „Marsz pierwszej brygady” grzmiały w auli jak echo przeszłych dni. Zaangażowanie młodzieży przeszło wszelkie oczekiwania! Wszyscy jak jeden żołnierz śpiewali: „My pierwsza brygada, strzelecka gromada”… albo „Maszerują chłopcy, maszerują, karabiny błyszczą, szary strój…”

Uczniowie klas pierwszych w tym uroczystym dniu ślubowali m.in.: zdobywać wytrwale wiedzę, sumiennie przestrzegać postanowień Statutu, dbać o dobre imię Szkoły, okazywać szacunek Gronu Pedagogicznemu i innym pracownikom Szkoły, przestrzegać norm etycznych oraz realizować myśl Patrona Szkoły: „Być Narodowi Użytecznym”. Dla klas pierwszych był to nie tylko wyjątkowy dzień w ich szkolnym życiu – słowa roty wypowiedziane przez młodzież stanowią o ich przynależności do społeczności szkolnej, ale także są wyrazem ich chęci służenia narodowi i ojczyźnie. Dlatego Dyrektor Szkoły, Pani Lilla Nawrocka w swoim wystąpieniu skierowanym do młodzieży podkreśliła ogromną wartość patriotyzmu, zarówno tego z czasów niewoli jak i dzisiejszego – patriotyzmu ludzi mieszkających w wolnym kraju.

Na szczęście nie musimy dzisiaj „milczeć, cierpieć i wojować” –  jak pisał Wincenty Pol w „Pieśni o ziemi naszej”, ale jednocześnie pamiętajmy, że „wolności nie dostaje się raz na zawsze”. Pielęgnujmy skarb niezależności okupiony ofiarami naszych przodków.

Opracowała Wiktoria Sieradzka

Zdjęcia Robert Więckowski