Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - POWIEDZCIE MOJEJ BABCI, ŻE ZACHOWAŁAM SIĘ JAK TRZEBA…

DSC 1286 fc2c428 sierpnia 1946 r. strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego wykonał wyrok śmierci na 17-letniej Danucie Siedzikównej, pseudonim „Inka”, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Zanim „Inka” zginęła napisała zagrypsowaną wiadomość do swoich sióstr: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”

O „Ince” i takich jak ona bohaterach, którzy za Polskę wolną od sowieckiego okupanta oddali życie, mówimy dziś „Wyklęci”, albo „Żołnierze Niezłomni”. Przez lata ich heroizm był tematem tabu, od 2011 roku mają swoje narodowe święto: 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poniedziałek 2 marca był w naszej szkole dniem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało zorganizowane z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Garwolinie pod patronatem Pani Senator Marii Koc oraz Pana Posła Grzegorza Woźniaka.

Na cześć Żołnierzy Wyklętych został rozegrany Turniej Halowej Piłki Nożnej o Szablę Rotmistrza Pileckiego. Wzięło w nim udział siedem drużyn chłopców i pięć drużyn dziewcząt ze szkół średnich powiatu garwolińskiego. Po zaciętej i pięknej walce turniej zakończył się następującymi wynikami:

CHŁOPCY: 1. miejsce: drużyna Liceum Ogólnokształcącego z Garwolina, 2. miejsce: Liceum Ogólnokształcące z Żelechowa, 3. miejsce: Zespół Szkół nr 1 w Garwolinie. Królem strzelców został Kacper Michalec.

DZIEWCZĘTA: 1. miejsce: drużyna Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie, 2. miejsce: Zespół Szkół w Żelechowie, 3. miejsce: Liceum Ogólnokształcące z Garwolina. Najwięcej trafień wśród dziewcząt uzyskała Kaja Młynarczuk.

Kiedy jedni zmagali się w rywalizacji sportowej, inni oglądali film dokumentalny „Inka”, poświęcony Danucie Siedzikównej. Po pokazie uczniowie mieli okazję spotkać się z reżyserem filmu Panem Arkadiuszem Gołębiewskim, który mówił o swojej pracy z młodzieżą, o fascynacji postawą „Inki” oraz o swoich nowych projektach artystycznych, które - być może- będą miały związek z Miętnem i ziemią garwolińską.

W uroczystościach wziął udział Pan Michał Jaworski – asystent senator Marii Koc, wicestarosta powiatu garwolińskiego Pani Iwona Kurowska oraz Pani Weronika Teperek – Duchna dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Garwolinie.

tekst: Agnieszka Grudniak

foto: Robert Więckowski