Technik pojazdów samochodowych

Technikum 4-letnie

Zawód kształcący specjalistów z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych.  Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło także zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych. Pojazdów, które są naszpikowane elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Technikum pojazdów samochodowych, dzięki nowemu programowi nauczania nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców.

Kształcenie techniczne obejmuje zajęcia z kilkunastu przedmiotów zawodowych, m.in.:

• podstaw konstrukcji maszyn,
  • silników pojazdów samochodowych,
  • podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych,
  • elektryczne i elektroniczne wyposażenie samochodu,
  • pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych,
  • pracownia elektrotechniki i elektroniki,

Zajęcia praktyczne odbywają się w Szkolnych Warsztatach w Centrum Kształcenia Praktycznego tuż obok szkoły.

Praktyki zawodowe uczniowie odbywają w warsztatach samochodowych.

Absolwent ma możliwość uzyskania prawo jazdy kategorii B.

Absolwent ma możliwość dalszego kształcenia na studiach lub podjęcia pracy zawodowej.

Absolwent szkoły w zawodzie technik pojazdów samochodowych jest przygotowany do:

• dokonywania oceny stanu technicznego i ustalania przyczyn niesprawności,
  • potrafi prowadzić dokumentację związaną z obsługą i naprawą samochodów,

Absolwent ma szansę zatrudnienia:

• w salonach obsługi i sprzedaży samochodów,
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
  • stacjach kontroli pojazdów,
  • salonach sprzedaży pojazdów samochodowych,
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
  • instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych,
  • instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi,