Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 3 - letnia

Nauka trwa 3 lata. W jej trakcie odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

Kształcenia zawodowe obejmuje następujące przedmioty:

• podstawy techniki,
  • maszyny rolnicze,
  • pojazdy rolnicze,
  • przepisy ruchu drogowego,
  • zajęcia praktyczne,

W trakcie nauki uczniowie mogą zdobyć prawo jazdy kategorii B i T bowiem realizują program nauki jazdy samochodem i ciągnikiem rolniczym, naukę pracy kombajnem zbożowym oraz naukę pracy maszynami rolniczymi.

Po ukończeniu nauki absolwent może przystąpić do egzaminu zawodowego a po jego zdaniu uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych obsługuje ciągniki i maszyny rolnicze oraz kombajny do siewu i zbioru zbóż, zielonek, ziemniaków i buraków. Wykonuje zabiegi agrotechniczne. Zbiera rośliny okopowe oraz zboża. Ustala przyczyny powstawania usterek w pracy maszyn rolniczych i ciągników. Dokonuje drobnych napraw i usuwa awarie w warunkach polowych.

Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych może podejmować pracę w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa. Może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.