Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - KUCHNIA WŁOSKA

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

W styczniu młodzież z naszej szkoły brała udział w kursach kulinarnych. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli okazję poznać między innymi tajniki kuchni włoskiej.

Kuchnia włoska jest najbardziej popularną kuchnią regionalną na świecie. Każdy zna dania włoskie takie, jak pizza, spaghetti, panna cotta czy tiramisu. Jaka jest historia kuchni włoskiej, co ją charakteryzuje i na czym bazują jej tradycyjne dania?

 

Choć Włochy ustabilizowały się jako państwo w wieku XIX, to kuchnia włoska sięga pamięcią do VI wieku p.n.e. Jednak dopiero w okresie renesansu kuchnia włoska stała się swoistą sztuką i uczono jej nawet w specjalnych szkołach. Obecnie to najpopularniejsza, obok kuchni francuskiej, kuchnia Europy. Różne ludy, zamieszkujące tereny dzisiejszych Włoch, odegrały swoją rolę w kształtowaniu kulinarnych zasad tego regionu, dlatego dania włoskie są różnorodne i mają charakterystyczne cechy, zależne od danej części kraju. Niezależnie jednak od fragmentu Włoch, kuchnia włoska opiera się o t e same elementy. Są nimi:

 Przyprawy: oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn.

 Sery: parmezan, mozzarella, ricotta, mascarpone, gorgonzola, pecorino, fontina.

 Szynka (parmeńska) – zarówno traktowana jako przystawka, ale również chętnie dodawana do pizzy.

 Warzywa: pomidory, cebula, karczochy, czosnek oraz oliwki.

 Mąka (typ 00). Bez niej nie byłoby prawdziwej, włoskiej pizzy. Mąka tego typu jest bardzo delikatna, lekka, pełna glutenu – z tych powodów świetnie zachowuje się podczas wyrabiania ciasta.

 Ryby i owoce morza, np.: łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, flądra, sardele, śledzie i sardynki oraz raki, krewetki, kraby, homary, langusty, przegrzebki, sepie, ośmiornice, kalmary. Najczęściej podaje się je grillowane lub pieczone.

Włosi słyną z kunsztu kulinarnego, polegającego też na wykorzystywaniu tylko składników wysokiej jakości, świeżych, najlepiej dostępnych w bliskim sąsiedztwie, a już na pewno nie tych produkowanych na masową, przemysłową skalę. We Włoszech najbardziej ceniona jest tradycyjna, domowa kuchnia. Kultura celebrowania posiłków, czyli zbiór zasad kulinarnych, którymi się podąża, jest na tyle w tym regionie rozwinięta, że prawdziwi Włosi potrafią wyśmiać przyjezdnych, gdy ci zamawiają dania lub napoje niezgodne z tradycjami kulinarnymi Włoch. A jakie tradycje składają się na kulinarną, włoską kulturę? Przede wszystkim Włosi mają konkretny rozkład posiłków w ciągu dnia.

Zaczynają:

 słodkim śniadaniem, czyli ciastkiem  lub rożkiem z nadzieniem albo wypiekami z ciasta francuskiego. Do tego koniecznie kawa, najczęściej mleczna (café latte, cappuccino), ewentualnie pełne aromatu espresso.

 Po słodkim śniadaniu, Włosi sięgają po appetizer, czyli szybkie przekąski w ciągu dnia, często podawane w formie bufetu w barach. Są wśród nich: pizza sprzedawana „na kawałki”, kulki z ryżu smażone we fryturze (arancini), klopsiki z bakłażana i bułki tartej czy faszerowane warzywa oraz sałatki. Ci głodniejsi wczesnym popołudniem jedzą też dania makaronowe.

 Największy posiłek to dla Włochów obiadokolacja, którą jada się wieczorem, zwykle około godziny 20:00. Składa się ona z kilku potraw: warzywnej przystawki, następnie z dania głównego (makaronu lub mięs/ryb z dodatkiem warzyw – pieczonych, grillowanych). Bardzo włoską cechą jest też zakończenie głównego posiłku deserem, zwykle jest to tiramisu, panna cotta lub lody.

                                                                                                                                             Smacznego!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.