Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Zespół Szkół w Miętnem – na europejskim szlaku

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

 

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem z roku na rok coraz bardziej udowadnia, że regionalna placówka edukacyjna może zapewnić uczniom i nauczycielom edukację na europejskim poziomie. Szkoła od lat zaangażowana jest w realizację finansowanych przez Unię Europejską projektów o charakterze międzynarodowym, będących okazją do wzmacniania kompetencji kluczowych oraz zawodowych. W tym roku aż 47 uczniów szkoły pojechało do Włoch i Grecji.

Wiosna tego roku zaowocowała dwoma dwutygodniowymi międzynarodowymi mobilnościami, które objęły swoim zasięgiem w sumie aż 47 uczniów szkoły. We Włoszech odbył się projekt realizowany dzięki przyznanej ZS w Miętnem akredytacji programu Erasmus+, a w Grecji z funduszy programu FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027).

W kwietniu uczniowie pojechali do Włoch, gdzie realizowali projekt w uczniami z Istituto VOLTA. Ich zadaniem było przygotowanie na stronę www słowniczka branżowego z tematyki związanej z mechaniką, branżą maszyn rolniczych oraz prowadzeniem działalności w branży motoryzacyjnej. Z kolei w maju młodzież pojechała do Grecji, gdzie partnerem było 3-cie Liceum w Katerini. Ich tematyka mobilności dotyczyła zagadnień związanych z branżą logistyczną i turystyczną w Polsce i Grecji. Podzieleni na grupy uczniowie przygotowali prezentacje m.in. na temat energii słonecznej czy najciekawszych atrakcji turystycznych regionów.

Ogromną zaletą wyjazdów międzynarodowych jest możliwość pracy i poznania uczniów z innych europejskich szkół. Tym bardziej, że zwykle współpraca przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Kolejną jest udział w urozmaiconych zajęciach. Są wśród nich zarówno zajęcia stacjonarne, warsztaty terenowe, gry miejskie, wykłady z ekspertami, wizyty w europejskich przedsiębiorstwach i instytucjach, jak i warsztaty cyfrowe czy językowe. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie kluczowych kompetencji uczniów, z których najważniejsze są: językowe, cyfrowe, społeczne, osobiste i kulturowe. Co ważne, w każdej mobilności bierze udział grupa uczniów ze zmniejszonymi szansami edukacyjnymi. Często jest to dla nich okazja, by po raz pierwszy wyjechać za granicę. To działanie wpisuje się zarówno w politykę szkoły, jak i Standardy Erasmusa.

Zajęcia projektowe trwały 10 dni, a w weekendy był czas wolny, podczas którego uczniowie brali udział w wycieczkach krajoznawczych poznając najciekawsze atrakcje regionów. We Włoszech są to np. Wenecja czy Triest, a w Grecji – masyw Meteory i rejs na malowniczą wyspę Skiathos.


- Wiosna była w tym roku niezwykle owocna w naszej szkole, jeśli chodzi o działania międzynarodowe – mówi Jolanta Nafalska, koordynatorka projektów w ZS w Miętnem. – Młodzież wraca z tych wyjazdów tak zadowolona i z tak silnym przekonaniem, że edukacja ma naprawdę duże znaczenie w ich życiu, że jest to dla naszej placówki ogromną zachętą, by starać się o kolejne dofinansowania.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.