Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - NARODOWE CZYTANIE BALLAD I ROMANSÓW ADAMA MICKIEWICZA

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   mietne@wp.pl    BIP  

Zespół Szkół w Miętnem miał zaszczyt współorganizować tegoroczną edycję „Narodowego Czytania” „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Garwolinie oraz Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyło się nastrojowe czytanie pięknych wierszy naszego narodowego wieszcza przed miętnieńskim dworkiem.

 

We wspólnym czytaniu udział wzięli: Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Wicestarosta Marek Ziędalski, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Krzysztof Łapacz, Prezes Zarządu Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica Krystian Jaworski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Maszkiewicz, a także przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie oraz Powiatowego Centrum Pomocy i Kultury w Miętnem.

W ramach podsumowania projektu „Pomoc Uchodźcom” realizowanego we współpracy

z Instytutem Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie we wspólnym czytaniu uczestniczyli też goście z Ukrainy.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału w akcji „Narodowe Czytanie”.

                                                                                                                                              tekst Agnieszka Grudniak

                                                                                                                                              fotografie Robert Więckowski

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.