Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Poznaj Polskę

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

Każda pora roku jest dobra, aby poznawać Polskę. Przy przepięknej jesiennej pogodzie zwiedziliśmy Zamek w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zaporę i Jezioro w Solinie, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Klasztor w Komańczy.

 

Każde z tych miejsc zachęca do odwiedzenia. 

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i kolekcji pojazdów konnych. Pałac otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku z zabudowaniami przy Rynku Galicyjskim, budynkami mieszkalnymi, gospodarskimi, świątyniami, szkołami. Przenieśliśmy się w czasie, by zobaczyć jak żyli dawniej mieszkańcy miasteczek i wsi.

Zapora i Jezioro w Solinie. Zapora to najwyższa betonowa zapora wodna oraz największa budowla hydrotechniczna w Polsce – ma 81,8 m wysokości i 664 m długości. Jezioro Solińskie ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Jest to sztuczny zbiornik, który powstał poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Powstanie zapory wymagało zatopienia wielu wsi, były to m.in.: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole…

Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami, łączna długość linii brzegowej wynosi ok. 160 km. Średnia głębokość jeziora to 25 m, a maksymalna (przy zaporze) – 60 m.

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce to czynna kopalnia ropy naftowej.  W otoczeniu przepięknego lasu  znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową. Gdy spacerujemy alejkami ukazują się  unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.

Zwieńczeniem wycieczki było podziwianie cudownych  Bieszczad z Połoniny Caryńskiej, Szerokiego Wierchu, Tarnicy, Bukowego Berda.  Można się zachwycić, zakochać i powracać wspomnieniami.

Robert Więckowski

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.