Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Aktualności ZS Miętne

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2024/100lecie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2024/100lecie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

{gallery}2024/100lecie{/gallery}

GREECE 2024- ZS MIĘTNE 06.05.2024 - 17.05.2024

ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW I KADRY ZESPOŁU SZKÓŁ W MIĘTNEM DZIĘKI MIĘDZYNARODOWEJ MOBILNOŚCI W Grecji zrealizowaliśmy projekt o numerze 2022-2-PL01-KA122-SCH000101633 finansowany z funduszy FERS (Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego). Wzięło w nim udział 28 uczniów o profilach: technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik żywienia i usług gastronomicznych. Wśród uczestników znalazła się grupa uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych. Mobilność odbyła się w dniach 6-17.05.2024 (wraz z podróżą), a szkołą partnerską było greckie Liceum nr 3 w Katerini.

Więcej informacji w załączniku

Załączniki:
PlikOpisRozmiarOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (ZS MIĘTNE_FERS_GRECJA.pdf)ZS MIĘTNE_FERS_GRECJA.pdf 4852 kB2024-06-28 10:38

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem kształci uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Została oddana do użytku pracownia odnawialnych źródeł energii (OZE). Pracownia została wyposażona  w nowe meble, pomoce dydaktyczne oraz laptopy z centralną stacją ładowania. Na modernizację pracowni pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej w kwocie 75 000 zł.

Pracownia jest wielkim wsparciem procesu nauczania dla uczniów naszej szkoły. Zakupione pomoce dydaktyczne młodzież - pod nadzorem nauczycieli - wykorzystuje do przeprowadzenia eksperymentów, potwierdzających możliwości produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wykorzystując zakupione laptopy oraz ogólnie dostępne programy komputerowe, młodzież na zajęciach uczy się zasad projektowania instalacji, wykorzystywania rysunku technicznego, obliczania kosztów inwestycji w odnawialne źródła energii oraz efektów ekologicznych i finansowych przedsięwzięcia.

Ponadto, w ramach popularyzacji zagadnień dotyczących ekologii i wykorzystania zielonej energii, w maju zainaugurowano cykl spotkań z młodzieżą w ramach lekcji wychowawczych, propagujących ochronę środowiska i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Na zajęciach młodzież naszej szkoły ucząca się w różnych zawodach, zapoznaje się ze sposobami produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz możliwościami instalacji takich systemów we własnych gospodarstwach domowych. Prezentujemy dostępne programy wsparcia w inwestycje związane z OZE i wykazujemy korzyści ekologiczne oraz finansowe, wynikające z zastąpienia tradycyjnych źródeł energii źródłami odnawialnymi. Zajęcia te powodują u uczniów wzmocnienie kompetencji, które pozwalają zrozumieć procesy zachodzące w środowisku, wykształcają poczucie odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne, oraz umożliwiają podejmowanie decyzji o angażowaniu się w akcje na rzecz ochrony przyrody.

  Zdobytą wiedzę młodzież przekazuje swoim bliskim i w ten sposób przyczynia się do zwiększenia akceptacji społecznej dla odnawialnych źródeł energii i popularyzacji ochrony środowiska.

Sławomir Poświata

 

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem z roku na rok coraz bardziej udowadnia, że regionalna placówka edukacyjna może zapewnić uczniom i nauczycielom edukację na europejskim poziomie. Szkoła od lat zaangażowana jest w realizację finansowanych przez Unię Europejską projektów o charakterze międzynarodowym, będących okazją do wzmacniania kompetencji kluczowych oraz zawodowych. W tym roku aż 47 uczniów szkoły pojechało do Włoch i Grecji.

Wiosna tego roku zaowocowała dwoma dwutygodniowymi międzynarodowymi mobilnościami, które objęły swoim zasięgiem w sumie aż 47 uczniów szkoły. We Włoszech odbył się projekt realizowany dzięki przyznanej ZS w Miętnem akredytacji programu Erasmus+, a w Grecji z funduszy programu FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027).

W kwietniu uczniowie pojechali do Włoch, gdzie realizowali projekt w uczniami z Istituto VOLTA. Ich zadaniem było przygotowanie na stronę www słowniczka branżowego z tematyki związanej z mechaniką, branżą maszyn rolniczych oraz prowadzeniem działalności w branży motoryzacyjnej. Z kolei w maju młodzież pojechała do Grecji, gdzie partnerem było 3-cie Liceum w Katerini. Ich tematyka mobilności dotyczyła zagadnień związanych z branżą logistyczną i turystyczną w Polsce i Grecji. Podzieleni na grupy uczniowie przygotowali prezentacje m.in. na temat energii słonecznej czy najciekawszych atrakcji turystycznych regionów.

Ogromną zaletą wyjazdów międzynarodowych jest możliwość pracy i poznania uczniów z innych europejskich szkół. Tym bardziej, że zwykle współpraca przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze. Kolejną jest udział w urozmaiconych zajęciach. Są wśród nich zarówno zajęcia stacjonarne, warsztaty terenowe, gry miejskie, wykłady z ekspertami, wizyty w europejskich przedsiębiorstwach i instytucjach, jak i warsztaty cyfrowe czy językowe. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie kluczowych kompetencji uczniów, z których najważniejsze są: językowe, cyfrowe, społeczne, osobiste i kulturowe. Co ważne, w każdej mobilności bierze udział grupa uczniów ze zmniejszonymi szansami edukacyjnymi. Często jest to dla nich okazja, by po raz pierwszy wyjechać za granicę. To działanie wpisuje się zarówno w politykę szkoły, jak i Standardy Erasmusa.

Zajęcia projektowe trwały 10 dni, a w weekendy był czas wolny, podczas którego uczniowie brali udział w wycieczkach krajoznawczych poznając najciekawsze atrakcje regionów. We Włoszech są to np. Wenecja czy Triest, a w Grecji – masyw Meteory i rejs na malowniczą wyspę Skiathos.


- Wiosna była w tym roku niezwykle owocna w naszej szkole, jeśli chodzi o działania międzynarodowe – mówi Jolanta Nafalska, koordynatorka projektów w ZS w Miętnem. – Młodzież wraca z tych wyjazdów tak zadowolona i z tak silnym przekonaniem, że edukacja ma naprawdę duże znaczenie w ich życiu, że jest to dla naszej placówki ogromną zachętą, by starać się o kolejne dofinansowania.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.