Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Pedagog Szkolny | Dla Maturzystów | ZSR Miętne

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

Dla maturzystów

Matura tuż, tuż…

czyli w jaki sposób zdać maturę, jak psychologicznie przygotować się do matury?

Ludzie sukcesu to ludzie, którzy mają szczególne osiągnięcia w pewnych dziedzinach. Takie osoby mają zazwyczaj głęboką wiedzę teoretyczną dotyczącą danej dziedziny. Ale czy taka wiedza jest wystarczającym i jedynym wskaźnikiem sukcesu? Otóż zdecydowanie nie !
Maturzysto, aby skutecznie przygotować się do egzaminu powinieneś skorzystać z dwóch podstawowych założeń:
· Sukces zależy od nastawienia psychicznego
· Człowiek może wpływać na własne nastawienie psychiczne
Na sukces składają się dwie rzeczy, jasno określony cel oraz taki stan wewnętrzny, która pozwala na efektywne wykorzystanie zdolności, umiejętności i wiedzy. Często ludzie spędzają dużo czasu, aby zdefiniować swój cel, jasno określony, pożądany stan rzeczy do którego dążą. Przyjmijmy, że nasz odpowiedni stan wewnętrzny to nasz cel. Nasze nastawienie psychiczne decyduje o tym w jaki sposób funkcjonujemy, to nastawienie popycha nas do działania, pobudza naszą wyobraźnię, uaktywnia posiadaną wiedzę i nasze umiejętności.
Aby osiągnąć sukces trzeba mieć zatem jasno zdefiniowany cel i odpowiednie do działania nastawienie psychiczne. Psychologia od lat dostarcza dowodów na to, że nastawienie psychiczne w dużej mierze wpływa na nasz funkcjonowanie. Odpowiednie pozytywne nastawienie sprawia, że ludzie są w stanie przenosić góry, takie nastawienie uzdrawia, uskrzydla. Z kolei negatywne nastawienie tj. poczucie bezradności, rozpacz potrafi nawet zabić. Czasem brakuje nam również wiary w siebie. Mogę to zrobić, uda mi się, potrafię, dam radę-to niesłuchanie ważne przekonania.
Motywacja i wiara w siebie decydują o sukcesie !
Każdy z nas może wpływać na własne nastawienie psychiczne !
Czym zatem różnią się Ci, którym się powiodło od zwykłych ludzi? – Okazuje się, że używają oni wyobraźni do tworzenia pozytywnych wizji własnej przyszłości:
Wyobrażają sobie, że już osiągnęli swój cel
Wyobrażają sobie, jak to, co planują świetnie im się udaje
Wyobrażają sobie radość, jakiej doświadczą w przyszłości
Taka wyobraźnia wzmacnia motywacje i wiarę w siebie. Pozytywne nastawienie psychiczne pozwala na efektywniejsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności.
Obecnie wyobraźnia jest najskuteczniejszym narzędziem sterowania własnym samopoczuciem!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.