Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Aktualności ZS Miętne

W dniach 18-19 Kwietnia w Miastku (woj. pomorskie) odbyła się 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Technik OZE wszystko może”. Po raz kolejny na podium znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół w Miętnem.

Od 2016 roku w Miastku (woj. Pomorskie) organizowany jest ogólnopolski konkurs „Technik OZE wszystko może”, który skierowany jest dla uczniów szkół średnich kształcących się w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Konkurs organizowany jest przez tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. W zmaganiach, od kilku edycji, biorą udział uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 18-19 Kwietnia. Konkurs tradycyjnie podzielony był na dwie części: w pierwszej praktycznej uczniowie mieli za zadanie wykonać instalacje wodną zakończoną elektrozaworami, do których należało doprowadzanie zasilania prądem elektrycznym. W części drugiej – teoretycznej młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii (OZE).

Organizatorzy zapewnili uczestnikom dodatkowe atrakcje. W piątkowy poranek uczniowie odwiedzili elektrownię szczytowo-pompową w Żydowie. Obecnie odbywa się tam remont jednej z trzech turbin produkujących energię elektryczną. Po kompleksie elektrowni uczestników konkursu oprowadzali jej pracownicy, którzy opowiedzieli o wieli tajnikach swojej pracy.

Tuż przed podsumowaniem konkursu uczestnicy wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez Anitę Bednarek z firmy Goodvalley. Podczas ponadgodzinnej prelekcji zaprezentowane zostały biogazownie wybudowane przez przedsiębiorstwo, a także ich znaczenie na rynku energii w Polsce.

Zespół Szkół Miętnem reprezentowali Alan Ochmański oraz Piotr Kutwiński. Obaj są uczniami kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Drużyna z naszego powiatu zajęła 3. miejsce! Na wynik złożyła się suma punktów uzyskanych wspólnie za część praktyczną oraz indywidualnie z części teoretycznej. Uczniów przygotował Sławomir Poświata – wieloletni nauczyciel przedmiotów zawodowych. Opiekę nad uczniami podczas konkursu sprawowali Jakub Nowak oraz Jacek Bieniawski. Jest to kolejny sukces uczniów miętnieńskiej szkoły w konkursie. W poprzednich latach nasi uczniowie również stawali na podium.

Tegoroczny sukces jest efektem wieloletniej pracy nauczycieli, którzy stale rozwijają się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Zespół Szkół w Miętnem kształci młodzież w tym kierunku nieprzerwanie od 2013 roku. Przez ponad 11 lat wyposażono pracownie dydaktyczne w profesjonalny sprzęt do pozyskiwania zielonej energii, na którym na co dzień trenują uczniowie. Absolwenci szkoły każdego roku  rozpoczynają pracę w branży OZE. Obecnie rynek pracy czeka na kolejnych techników w tym zawodzie.

tekst i fotografie Jakub Nowak

Targi Techniki Motoryzacyjnej i Poznań Motor Show 2024

5 kwietnia 2024 r. uczniowie technikum pojazdów samochodowych i BSI- mechanik pojazdów samochodowych wraz z nauczycielami uczestniczyli w wystawie podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej i Motor Show w Poznaniu. W tym dniu niektórzy uczniowie, sprawdzali swoją wiedzę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej, inni podziwiali wystawę. W trakcie zwiedzania można było zapoznać  się z wyposażeniem warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych, sposobami napraw blacharskich i silników. Można było zobaczyć samochody i motocykle - najnowsze i te trochę starsze. Duża część wystawy poświęcona była samochodom elektrycznym. Wielu z nas miało możliwość porozmawiania ze znanymi osobami ze świata motoryzacji - Grzegorzem Dudą, Kubą Bielakiem, Kicksterem.

tekst i fotografie Robert Więckowski

Jak spędzać wolny czas zimową porą z dala od nałogów? Może nauka jazdy na nartach. Cztery dni  pobytu w Zakopanem i okolicach dały na to pytanie odpowiedź. Zmienna pogoda, przepiękne widoki na Tatry, miła atmosfera. Na stokach każdy mógł nauczyć się jeździć na nartach. Miło było  patrzeć jak uczniowie przezwyciężają swoje słabości w zdobywaniu nowych umiejętności. Niejednokrotnie sobie pomagali i wzajemnie wspierali.        Oprócz jazdy na nartach można się było lepiej poznać, porozmawiać, pospacerować i odprężyć w basenie termalnym. Widać było radość i satysfakcję, że się udało nauczyć, pokonać stres, uwierzyć w swoje umiejętności. Serdecznie dziękuję osobom, które pomogły mi w organizacji wyjazdu

Więckowski Robert