Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Kolejny sukces uczniów z Miętnego

W dniach 18-19 Kwietnia w Miastku (woj. pomorskie) odbyła się 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Technik OZE wszystko może”. Po raz kolejny na podium znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół w Miętnem.

Od 2016 roku w Miastku (woj. Pomorskie) organizowany jest ogólnopolski konkurs „Technik OZE wszystko może”, który skierowany jest dla uczniów szkół średnich kształcących się w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Konkurs organizowany jest przez tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. W zmaganiach, od kilku edycji, biorą udział uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 18-19 Kwietnia. Konkurs tradycyjnie podzielony był na dwie części: w pierwszej praktycznej uczniowie mieli za zadanie wykonać instalacje wodną zakończoną elektrozaworami, do których należało doprowadzanie zasilania prądem elektrycznym. W części drugiej – teoretycznej młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii (OZE).

Organizatorzy zapewnili uczestnikom dodatkowe atrakcje. W piątkowy poranek uczniowie odwiedzili elektrownię szczytowo-pompową w Żydowie. Obecnie odbywa się tam remont jednej z trzech turbin produkujących energię elektryczną. Po kompleksie elektrowni uczestników konkursu oprowadzali jej pracownicy, którzy opowiedzieli o wieli tajnikach swojej pracy.

Tuż przed podsumowaniem konkursu uczestnicy wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez Anitę Bednarek z firmy Goodvalley. Podczas ponadgodzinnej prelekcji zaprezentowane zostały biogazownie wybudowane przez przedsiębiorstwo, a także ich znaczenie na rynku energii w Polsce.

Zespół Szkół Miętnem reprezentowali Alan Ochmański oraz Piotr Kutwiński. Obaj są uczniami kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Drużyna z naszego powiatu zajęła 3. miejsce! Na wynik złożyła się suma punktów uzyskanych wspólnie za część praktyczną oraz indywidualnie z części teoretycznej. Uczniów przygotował Sławomir Poświata – wieloletni nauczyciel przedmiotów zawodowych. Opiekę nad uczniami podczas konkursu sprawowali Jakub Nowak oraz Jacek Bieniawski. Jest to kolejny sukces uczniów miętnieńskiej szkoły w konkursie. W poprzednich latach nasi uczniowie również stawali na podium.

Tegoroczny sukces jest efektem wieloletniej pracy nauczycieli, którzy stale rozwijają się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Zespół Szkół w Miętnem kształci młodzież w tym kierunku nieprzerwanie od 2013 roku. Przez ponad 11 lat wyposażono pracownie dydaktyczne w profesjonalny sprzęt do pozyskiwania zielonej energii, na którym na co dzień trenują uczniowie. Absolwenci szkoły każdego roku  rozpoczynają pracę w branży OZE. Obecnie rynek pracy czeka na kolejnych techników w tym zawodzie.

tekst i fotografie Jakub Nowak