Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - By służyć wartościom

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   mietne@wp.pl    BIP  

By służyć wartościom

25 kwietnia 2009roku był dla Zespołu Szkół w Miętnem dniem szczególnym. Po raz pierwszy obchodziliśmy jednocześnie dwa bardzo ważne dla nas jubileusze: 85 lat założenia Szkoły oraz 25. rocznicę Obrony Krzyża w Miętnem.

 

            Tego dnia do Miętnego przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: Jego Ekscelencja ks. bp prof. Zbigniew Kiernikowski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego reprezentujący Kancelarię Prezydenta RP Adam Bielan, Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, dr hab. Jan Żaryn, władze samorządowe, księża oraz absolwenci naszej szkoły.

            Po uroczystym otwarciu obchodów młodzież naszej szkoły przedstawiła program artystyczny, a następnie rozpoczęła się sesja historyczna. Wieloletnia dyrektor szkoły Bogumiła Szeląg przybliżyła bogatą a jednocześnie trudną historię szkoły w Miętnem. Następnie prof. dr hab. Marek Drozdowski oraz dr hab. Jan Żaryn wygłosili prelekcje dotyczące heroicznej obrony Krzyża w Miętnem.

Po zakończeniu sesji naukowej na placu przed budynkiem szkoły, na którym również znajduje się krzyż upamiętniający ówczesne wydarzenia, odbyła się msza celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. bp prof. Zbigniewa Kiernikowskiego. Ksiądz biskup podkreślił wagę kwietniowych wydarzeń i ich znaczenie nie tylko dla uczniów szkoły w Miętnem – był to przejaw odwagi w walce z totalitaryzmem, o którym mówiono i pisano nawet poza granicami Polski. Krzyż jako symbol męki Pańskiej ma ogromne znaczenie w życiu chrześcijan
i wszystkich, dla których poszanowanie godności ludzkiej, miłość, poczucie niezależności
i sprawiedliwości stanowią kluczowe wartości, są podstawą egzystencji i relacji międzyludzkich.

Po mszy została odsłonięta i poświęcona przez Jego Ekscelencję tablica, upamiętniająca obronę Krzyża w Miętnem, pod którą złożyli kwiaty przedstawiciele władz samorządowych. 

  1. rocznicę obrony Krzyża w Miętnem uświetnił także spektakl w reżyserii Grzegorza Jacha. Wielkie przedsięwzięcie teatralne, w którym była licznie zaangażowana młodzież Zespołu Szkół w Miętnem, miała na celu przywołanie atmosfery ówczesnych wydarzeń, uświadomienie młodszym pokoleniom, jak ważna i zarazem trudna jest walka o wartości, wiarę, poczucie godności i niezależności. Owe wydarzenie teatralne kryło w sobie głęboką symbolikę, skłaniało do refleksji nad sensem życia, a przede wszystkim - składało hołd wszystkim, którzy w pamiętnym 1984 roku odważnie stawili czoła mechanizmom totalitaryzmu w obranie wiary i najwyższych wartości. W spektaklu wzięło udział około dwustu uczniów naszej szkoły, którzy – pod kierownictwem scenarzysty i reżysera Grzegorza Jacha – ustawili się w kształcie krzyża, „budując” ten symbol męki Pańskiej na oczach wszystkich obecnych na spektaklu gości. Niesamowicie spektakularnie wyglądała scena,
    w której ów krzyż zaczęły przykrywać płachty czerwonej tkaniny, symbolizujące komunizm. Lecz najbardziej wzruszającym, pełnym dramatyzmu okazał się moment,
    w którym owa symboliczna czerwień zaczęła znikać, gdy cała – ustawiona „w krzyżu” młodzież – coraz pewniej i głośniej mówiła słowa modlitwy „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”. Ekspresja środków wyrazu, muzyka autorstwa Jerzego Filara i gra młodych aktorów spowodowały, że spektakl poruszył do łez uczestników pamiętnych kwietniowych wydarzeń …tych wydarzeń, które dzisiaj stanowią nieodłączną część historii szkoły w Miętnem.

            Po spektaklu odbył się bal absolwentów, który uświetnił swoim występem Michał Bajor.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.