Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

”Gdy czytasz książki, Twoja wyobraźnia  rozkwita”

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Accociation of Libriarianship - IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, które tłumaczymy  nieco skrócone „Czytanie dla pokoju”.

Tak sformułowane hasło (trafne z punktu widzenia zagrożeń, potrzeb i nastrojów dnia dzisiejszego) raczej nie jest zbyt atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Brzmi patetycznie, zbyt oficjalnie i urzędowo. Dlatego lepiej traktować je jako wskazówkę dla obchodów tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, z której można czerpać inspiracje do organizowania przedsięwzięć. W haśle czytania dla globalnego pokoju  i harmonii mieści się wiele wątków interpretacyjnych:

• Popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (agresji), jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów konkretnych osób;
  • Rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu,
    a także wartości harmonijnego rozwoju o zasięgu lokalnym i globalnym;
  • Wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych, pokazywania znaczenia ich wspierania na poziomie swoich indywidualnych możliwości w życiu codziennym.

Biblioteka naszej szkoły zaprasza do realizacji przedstawionych zagadnień miedzy innymi poprzez;

• udział w ogłoszonych konkursach,
  • spotkania z czytelnikami w bibliotece,
  • indywidualne pogadanki.

W realizacji zadań pomoże szeroka oferta biblioteki szkolnej, miejsce, gdzie  można znaleźć coś dla duszy – książki, które pozwalają podróżować w czasie, pobudzają wyobraźnię, uczą i koją niczym balsam.

Nauczyciele -bibliotekarze